Mainstage Production History

The festival has been around since the 1960’s, and we’ve done a lot of shows since then!  Here’s an  record of the Mainstage productions going way back to 2010.

2017

Performance Adjudicator:  Simon Mallet/ Technical Adjudicator: Julia Wasilewski

Wednesday

St. Francis  Dark Road by Laura Lundgren Smith

Western Canada  Exploder by The Cast

Thursday

William Aberhart The Fifteen Minute Hamlet by Tom Stoppard

Crescent Heights Where Have All The Lighting Bugs Gone? by Tom Stoppard

Centennial The Actor’s Nightmare by Christopher Durang

Friday

Dr. EP Scarlett Cage Birds by David Campton 

Lord Beaverbrook The Feud Cour tby the Ensemble

2016:

Performance Adjudicator:  Nicola Elson / Technical Adjudicator: Tuled Giovanazzi

Wednesday, May 4th, 7pm

William Aberhart …And Others by Dennis Bush
Crescent Heights I Never Saw Another Butterfly by Celeste Raspanti

Thursday, May 5th, 7pm

St. Francis That Scottish Play by Simon Denver
Centennial Albertine in Five Times Michel Tremblay
translated by John Van Burek and Bill Glassco

Friday, May 6th, 7pm

Dr. EP Scarlett The Real Inspector Hound by Tom Stoppard
Henry Wise Wood The Insect Play by Joseph & Karl Capek
Adapted by Mrs. Brenda Calnan

2015:

Performance Adjudicator: David van Belle  Technical Adjudicator: Mandy Clark

Wednesday
William Aberhart Tongues by Sam Shepard
Bishop Carroll Why Do We Laugh? by Stephen Gregg
Lester B. Pearson Crime in the Madhouse by Andre de Lorde & Alfred Binet
translated by Andre Gisiger
adapted by Mel Gordon
Thursday
St. Francis Women and War by Jack Hilton Cunningham
Centennial Savage/Love by Sam Shepard
Friday
Notre Dame Shuddersome: Tales of Poe adapted by Lindsay Price
Henry Wisewood When God Comes To Breakfast
You Don’t Burn The Toast
by Gary Apple
Dr. EP Scarlett truth and reconciliation by Debbie Tucker Green

2014:

Performance Adjudicator: David van Belle | Technical Adjudicator: Scott Morris

Wednesday
EP Scarlett This Is A Test by Stephen Gregg
Lord Beaverbrook Elephant’s Graveyard by George Brant
William Aberhart Almost, Maine by John Cariani
Thursday
John Diefenbaker Aria Da Capo by Edna St. Vincent Millay
St. Francis Sleepy Hollow by Coralie Bedier
Crescent Heights Boy’s Own Jedi Handbook by Stephen Massicotte
Friday
Centennial Jack or The Submission by Eugene Ionesco
Bishop Carroll Almost, Maine by John Cariani
Western Canada Everything and Nothing by The Ensemble

2013:

Performance Adjudicator: Glenda Stirling | Technical Adjudicator: Jed Tomlinson

Wednesday
Centennial Tuesdays & Sundays by Daniel Arnold & Medina Hahn
William Aberhart The Making of Warriors by Sharon Pollack
EP Scarlett We Were Dancing by Noel Coward
Thursday
St. Francis The Katrina Project by Michael Marks & Mackenzie Westmoreland
Sir Winston Churchill The Omelet Murder Case by Tim Kelly
Lester B. Pearson Head by Mark Mason
Friday
Western Canada Legoland by Jacob Richmond
Bishop Carroll The Spirit of Life by David F.Eliet & Yaffa Eliach
Lord Beaverbrook Operators by Margaret Hollingsworth

2012:

Performance Adjudicator: Grant Reddick | Technical Adjudicator: Dan Hall

Bishop Carroll Property Rights by Alan Haehnel
Queen Elizabeth On Vacation by Gert Hofmann
Saint Francis The Least Offensive Play in the Whole Darn World by Jonathan Rand
Dr EP Scarlett Mostellaria (The Haunted House) by Plautus
Notre Dame The Apple Tree: The Diary of Adam and Eve by Jerry Bock and Sheldon Harnick
Bowness Never Swim Alone by Daniel MacIvor
Lord Beaverbrook Among Friends and Clutter by Lindsay Price

2011:

Performance Adjudicator: Vicki Stroich | Technical Adjudicator: Aaron Newbert

Lord Beaverbrook The Astonishing Adventures of Awesome Girl and Radical Boy by Ethan Cole
Bishop O’Byrne What If Life Were A Musical? by The Ensemble
John G Diefenbaker Tuna Fish Eulogy by Lindsay Price
Dr EP Scarlett Us and Them by David Campton
Saint Francis Till We Meet Again by Colin and Mary Crowther
Crescent Heights Why Do We Laugh? by Stephen Gregg
Bishop Carroll Us and Them by David Campton
Western Canada Art for Teenage Boys and Girls by The Ensemble

2010:

Performance Adjudicator: Eric Rose | Technical Adjudicator: Ailsa Birnie

Crescent Heights Competition Piece by John S. Wells
Ernest Manning The Bald Soprano by Eugene Ionesco
Bishop O’Byrne A Touch of Olympic Magic by Mayra Palomino and Laura Perry
Bowness The Taming of the Shrew by William Shakespeare
Saint Francis The Spelling of Coynes by Jules Tasca
Dr. EP Scarlett Speak Truth to Power: Voices from Beyond the Dark by Ariel Dorfman
Lester B Pearson A Troll’s Tale by Mark Mason
Notre Dame Hard Candy by Jonathan Rand
Lord Beaverbrook Interview by Jean-Claude van Itallie